تبلیغات
حدیث مفصل

حدیث مفصل
مقالات و یادداشت های هادی حق پرست 
نویسندگان

شخصا کتاب‌هایی چون كتاب حاضر را هنری یا سینمایی و موسیقایی نمی‌دانم. امروزه هنر، تصویر و صدا همه ابعاد زندگی ما انسان‌ها را تحت تاثیر خود قرار داده است. ما زندگی روزمره خود را مدام با تماشای تصویر و صدا شنیدن می‌گذرانیم. پس هنر امروز هم سیاست است، هم اقتصاد، حقوق و... . زیرا بر همه آن‌ها تاثیر می‌گذارد و البته از همه آن‌ها هم تاثیر می‌پذیرد. لذا این دانشجوی علوم سیاسی كه علاقه‌ای به سینما و موسیقی نیز دارد تاملاتی در این حرفه‌ها داشته كه در این فرصت منتشر می‌كند.

این كتاب از دو فصل اساسی موسیقی و سینما تقسیم‌بندی شده است. در بخش سینما بنا به تجربه و شناخت بیشتر كمی حرفه‌ای و جزئی تر اظهار نظر كرده‌ام و در بخش موسیقی بنا به عدم شناخت تكنیكال اجمالی و یا با جنبه‌های جامعه و سیاست نوشته‌ام.

هرگز باور ندارم كه هنر باید از زیبایی دور باشد، اما در عین حال معتقدم كه هنر اساسا و ماهیتا نمی‌تواند به جامعه، فرهنگ و سیاست هم بی‌اعتنا و نسبت به مسائل آنها چشم پوشی كند. پس هنر همواره درهم تنیده با سیاست و جامعه است. اما سیاست، فرهنگ و جامعه چطور؟ آنها چطور با هنر مواجه می‌شوند؟ آیا اصلا مواجهه‌ای میان این سه حوزه و هنر و هنرمند هست؟ سیاست چطور وارد هنر می‌شود؟ چگونه و چه تاثیری بر آن می‌گذارد؟ فرهنگ و جامعه چطور؟ آیا هنر در خدمت سیاست در می‌آید؟‌ آیا سیاست می‌تواند هنر را ابزاری برای مقاصد خود قرار دهد تا فرهنگ را تغییر و با میل خود تنظیم كند؟ فرهنگ چطور شكل می‌گیرد؟ سوالاتی از این دست دغدغه و انگیزه برای دست به قلم شدن این حقیر بوده تا دفتر حاضر را به نگارش درآورد.

هادی حق پرست

پاییز 1394- تهرانطبقه بندی: یاداشت های رسانه ای، 
برچسب ها: کتاب محاکات، هادی حق پرست، مقدمه، 1394، موسیقی، سینما،  
[ شنبه 4 اردیبهشت 1395 ] [ 08:00 ق.ظ ] [ h ch ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

https://www.instagram.com/aramestan_hadi
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فال حافظ