حدیث مفصل
مقالات و یادداشت های هادی حق پرست 
نویسندگان

اندیشه سیاسی ماکیاول

ماکیاول، اندیشمند سیاسی ایتالیایی، اولین و مشهورترین اندیشمند  سیاسی عصر جدید است. او نقش مهمی در رفرماسیون اروپا با آثار خود داشت. ماکیاول در اثر شهریار خود ضمن توصیه ها و سیاست نامه ها، به نوعی افشاگری در عرصه حکومت داری دست زد.

با آثار او در اندیشه سیاسی دو تحول و بحث جدید  به وجود آمد. اول آنکه مذهب و اخلاق در ذیل دولت و سیاست تعریف و دنبال شد، در صورتی که قبل از آن مذهب فرادولتی بود و آن را تحت کنترل خود داشت و اما از آن به بعد در خدمت دولت درآمد.

ماکیاول معتقد بود که مذهب در ایجاد وحدت و بسیج مردمان و وفاداری آنان نسبت به دولت بسیار مفید و لازم است. و دومین بدعت ماکیاول در اندیشه سیاسی، توصیه به حکمرانان بود که نسبت به قول ها و گفتته های خود وفادار نباشند. اگر مردم دنیا همگی خوش قول، وفادار و خوش فطرت بودند می بایست همین گونه با آنان رفتار کرد. اما اینگونه نیست و اکثر مردم دنیا حق ناشناس، لافزن و رجزخوان هستند و خود را خدایی و وفادار نسبت به شهریار نشان می دهند، اما به محض نزدیک شدن خطر، خود دست به طغیان و یا از گرد شهریار پراکنده می شوند.

او معتقد است که حکومت جمهوری می بایست برای مردمانی باشد که در درونشان نشان فضیلت باشد و الا همان بهتر است استبداد و پادشاهی بر آنها حکومت کند و اساسا حکومت جمهوری با وصف بهتر بودنش از حکومت سلطنتی، در کشورهایی که فضیلت لازم را برای ایجاد و نگه داری آن فاقداند، به وجود آمدنی نیست، و برای اینگونه مردمان حکومتی از نوع درجه دوم، یعنی همان حکومت سلطنتی، از هر نظام دیگر بهتر است. فضیلت نیز در اندیشه او توان تشخیص خوب و بد از یکدیگر در مردم است.


طبقه بندی: اندیشه،  سیاسی، 
برچسب ها: ماکیاول، اندیشه سیاسی، مذهب، اخلاق، سیاست،  
[ جمعه 30 مهر 1395 ] [ 05:43 ب.ظ ] [ h ch ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

https://www.instagram.com/aramestan_hadi
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فال حافظ