حدیث مفصل
مقالات و یادداشت های هادی حق پرست 
نویسندگان

جیوگی: شعار، تظاهر و ادا

اساسا هر کسی که فرد یا پدیده ای را مورد نقد قرار می دهد، پیداست که آن سوژه برای او مهم و مسئله بوده است و نسبت به آن احساس تعلق دارد. یعنی همین حسی که بنده در نسبت به آقای میلاد دخانچی و نقد ایشان دارم. دخانچی در سال های اخیر با تولید چند فیلم مستند در مورد اوضاع اجتماعی آمریکا، مسعود ده نمکی و با حضور در برنامه راز نادر طالب زاده و هم چنین اجرای برنامه جیوگی، شناخته شده و به این ترتیب فعالیت های خود را در ایران _آغاز کرد.

شعار مهم ترین فعالیت او که همان برنامه جیوگی در شبکه دو سیما باشد، انقلابی مثبت است. اما نگارنده به نظر خود و هر چه در موضوعات برنامه دقت کرده هیچ نسبتی میان این موضوعات و شعار انقلابی مثبت بودن نیافته است. حتی می شود کمی تند رفت و شعار انقلابی مثبت را بی ارزش خواند. چرا که صرف انقلابی بودن نمی تواند ارزش باشد. انقلاب اساسا مفهومی کارکردی است مانند اقتصاد، سیاست و... که در نسبت با اسلام برای ما در جمهوری اسلامی موضوعیت پیدا می کند و صرفا خود این مفاهیم به طور مستقل فاقد ارزش و معیار هستند.

در جریان انقلاب 1357 در ایران بسیاری دیگر هم جزو انقلابیون و مبارزین بودند اما نه مسلمان. حضرت امام را هم به عنوان رهبر انقلابی و سیاسی پذیرفتند، اما نه رهبر سیاسی و مذهبی شیعی. مسلمانان و انقلابیونی چون شهید مطهری نیز بر این باور بودند که انقلاب برای ما هدف نیست و ارزشی ندارد. انقلاب تنها یک وسیله است برای رسیدن و حرکت به سمت اسلام و اسلامی شدن، اگر راه دیگری جز انقلاب برای ما وجود داشت، شاید گزینه دیگری را بر می گزیدیم.

پس شعار انقلاب و انقلابی بودن صرفا هدف و مقصود نیست و باید دید که چقدر بار مبنای اسلامی روی قلب و عقل ما وجود دارد. ضمن آنکه دوران انقلاب گذشته است و ما اکنون اگر موفق نشویم که انقلاب اسلامی را در اقتصاد، فرهنگ و سیاست بسط دهیم، حتی واژه انقلاب هم برای ما جایز نیست و باید از اصطلاح رفرم استفاده کرد. لذا باید جای شعار و ظاهرسازی به فکر چاره بود و تا انقلاب خود را در همه حوزه ها نضج دهیم که البته این مهم جهاد می خواهد و کار مستمر فکری. که برنامه هایی چون جیوگی چنین رسالتی باید برای خود ترسیم کنند که با دعوت از میمانان و انتخاب موضوعاتی چون موسیقی و انقلاب اسلامی، سینما و انقلاب اسلامی اقتصاد و انقلاب اسلامی، زیبایی شناسی و انقلاب اسلامی، فرهنگ و انقلاب اسلامی، نسبت غرب با انقلاب و مواردی از این دست را مورد بحث و بررسی دقیق قرار دهند تا این گفتمان تبدیل به گفتمان غالب شود و نه شعار. گفتمانی که می تواند ما را یک قدم روبه جلو ببرد و چیزی به انقلاب اسلامی اضافه کند. اما با شعار صرف ناگهان خواهید دید که پس از قریب به چهار دهه گذشت از انقلاب، هنوز انقلاب شما همان در حوزه کلان سیاسی باقی مانده و سایر حوزه ها و حتی سیاست، ضد انقلاب عمل می کنند. مثلا همین نحوه اجرای آقای دخانچی که بر اساس الگوی کامبیز حسینی در برنامه پارازیت VOA است.
طبقه بندی: یاداشت های رسانه ای، 
برچسب ها: شعار انقلاب، جیوگی، میلاد دخانچی، انقلابی مثبت، رفرم،  
[ سه شنبه 10 اسفند 1395 ] [ 12:43 ب.ظ ] [ h ch ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

https://www.instagram.com/aramestan_hadi
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فال حافظ