حدیث مفصل
مقالات و یادداشت های هادی حق پرست 
نویسندگان

ازدواج گران است

می توانم بنا به آنچه که در مشاهدات جامعه و مناسبات اجتماعی داشتم پیش بینی کنم که بر اساس روند فعلی حوزه خانواده در ایران طی دهه آینده پدیده ازدواج تقریبا میان جمعیت شهر نشین و مدرن از بین خواهد رفت.

اینکه چطور به اینجا رسیده ایم و چه فرایندی طی شده بحثی مستقل و مفصل می طلبد اما آنچه که امروز قابل لمس است گران تمام شدن ازدواج برای جوانان از لحاظ مادی و معنوی است. به لحاظ معنوی آمار بالای طلاق و جدایی ازدواج را ریسک پذیر می کند و به لحاظ مادی نیز با میزان درآمد متوسط ماهانه و سالانه در ایران، جوان نمی تواند از عهده هزینه مسکن و زندگی و خوراک و پوشاک و بهداشت فائق آید و در پی آن فرزند آوری نیز از آن گران تر. برای تولد فرزند باید کل وام ازدواج را پرداخت تا تنها فرزند از بیمارستان مرخص شود. به این ترتیب چاره ای نیست جز ازدواج نکردن و روابط کوتاه مدت یا روی آوردن به درآمدهای غیرمشروع.

از دیگر سو به واسطه تبلیغات منفی و بد رسانه ها و به خصوص صداوسیما که نشان دهنده زندگی های تجملاتی هست، انتظارات دختران بالا رفته و شرایط ازدواج را دشوار و غیرممکن کرده است که نتیجه آن پیدایش این منطق در میان مردم شده که برای یک لیوان شیر گاو نمی خرند.

جوانان پسر هم به دنبال همان تبلیغات عادت به شغل های پر درآمد اما کم زحمت کرده اند و می خواهند ساده و بی زحمت به توان اقتصادی بالا در کوتاه ترین مدت ممکن برسند که در این راه ازدواج را هم سدی برای خود می بینند.

این وضعیت یک نتیجه روشن به همراه دارد و آن چیزی است که درک آن چندان دشوار نیست، یعنی رخت بربستن آرامش از جامعه. خداوند متعال در قرآن می فرماید: یکی از نشانه های او این است که از خود شما برای شما همسر آفرید تا با او آرام گیرید و میان شما مهر و محبت قرار داد: سوره روم،21.


طبقه بندی: یاداشت های رسانه ای، 
برچسب ها: ازدواج، پسر، دختر، سوره روم، ارامش،  
[ پنجشنبه 3 فروردین 1396 ] [ 05:35 ب.ظ ] [ h ch ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

https://www.instagram.com/aramestan_hadi
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فال حافظ