حدیث مفصل
مقالات و یادداشت های هادی حق پرست 
نویسندگان

در یکی دو سال اخیر مسئله افت تحصیلی در دانشگاه های ایران مسئولان و مدیران و اساتید دانشگاه را نگران خود کرده است. در این سالها دانشجویان به مطالعه و درس و دانستن بی میلی نشان داده اند و راندمان مطالعه دروس دانشگاهی و تحصیلی کاهش جدی پیدا کرده است و در کنار آن هم مسئله پایان نامه هایی که توسط موسسات و شرکت ها به فروش گذاشته می شود وقتی اساتیدی که مقالات و آثار خود را خریداری یا به سرقت می برند.

عده ای معتقداند که سبب این وضعیت نشانه های نابودی دانشگاه در ایران است، اما به نظر این شرایط حاصل سه اتفاق است:

1.      دانشجویان فکر می کنند که اطلاعاتی که در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می خواند و می بیند، مفید و در زندگی به کار می آید و اساسا جذاب است یا با مطالعه این دست از مطالب سطحی توهم دانستن و بی نیازی نسبت به دروس دانشگاهی را پیدا کرده و دانشگاه برای او جنبه مدرک گاه دارد.

2.      آنچه که دروس دانشگاهی ارائه می کنند قطعا ضرورت روزمره نبوده و حتی در بلند مدت هم به کار نمی آید. جز کسانی که بنا دارند کار کارشناسی و تخصصی کرده یا نهاد تخصصی را مدیریت کنند و برای محدود کسانی که قصد و علاقه به کارهای پژوهشی و دانشگاهی دارند.

3.      پس دانشگاه نابود نمی شود، بلکه به این ترتیب تب مدرک گرایی سرد و معتدل و در نهایت همچون کشورهای توسعه یافته جمعیت کثیری تا همان حد کارشناسی میل به تحصیل داشته و ترجیح می دهند وارد بازار کار شده و تنها الزامات کار خود را فرا گیرند و اندک کسانی وارد مقاطع بالاتر می شوند که تصمیم به امور علمی و تحقیقاتی دارند و کسی از روی بیکاری یا اشتغال به تحصیل ادامه نمی دهد.


طبقه بندی: اندیشه، 
برچسب ها: شبکه های اجتماعی، رسانه، توهم دانستن، آینده دانشگاه،  
[ دوشنبه 14 فروردین 1396 ] [ 03:53 ق.ظ ] [ h ch ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

https://www.instagram.com/aramestan_hadi
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فال حافظ