حدیث مفصل
مقالات و یادداشت های هادی حق پرست 
نویسندگان

ابراهیم حاتمی کیا فیلمسازی که بخش وسیعی از مردم ایران با تفکر و گرایشات سیاسی و فرهنگی متفاوت به فیلم های او توجه می کنند و از تماشای حرف های او لذت می برند و او را مستقل می دانند، در برنامه راز نادر طالب زاده در سال گذشته گفت که می ترسد به دوستان جشنواره فیلم عمار نزدیک شود، چون آنها کمی تند می روند. جشنواره عمار از نامش پیداست که چه دغدغه ای دارد و در چه فضایی می اندیشد. جشنواره ای که در سال 1388 در ایده شکل گرفت و سپس در واقعیت. از سال اول در جشنواره فعال بودم و تا سال چهارم هم در استان و شهرستان ها در برگزاری جشنواره کمک می کردم. اما آنچه را که جشنواره هدف خود قرار داده را به مرور زمان در نظر  و عمل ناکارآمد و چرخه باطل دیدم. یعنی غیرممکن.

جشنواره ای صددرصد ایدئولوژیک. جشنواره ای الگوبرداری شده از سیاست گذاری جشنواره های سیاسی خارجی. اما فارغ از آنکه دیگر جشنواره های این چنینی به اهداف خود رسیده اند یا خیر، باید گفت که هر هدف و ایده ای با هر ساختاری پیش نمی رود.

یک مثال تاریخی در همین حوزه برای شرح ادعا خالی از لطف نیست.

روزی موسولینی تصمیم می گیرد برای تبلیغات جنگی، تعدادی فیلمساز تربیت کند. به او می گویند برای آنکه چهار سال بعد، بیست فیلمساز خوب داشته باشیم تا اهداف شما را تبلیغ کنند، سه چیز لازم است: اول یک دانشکده که سینما را به آنها بیاموزد. دوم یک استودیو که در آن فیلم تولید کنند و سوم یک موسسه پخش فیلم که فیلم های تولید شده را در سراسر ایتالیا پخش کند. پس دانشکده سینمایی رم، شهرک سینمایی چینه چیتا و انستیتو لوچه به عنوان مرکز پخش دایر می شود و تعدادی جوان با استعداد که در امتحان ورودی، وفاداری آنها به موسولینی تایید شده بود برگزیده می شوند. چند سال بعد، اکثر این دانشجویان که دیگر با هنر سینما آشنا شده بودند با گروهی دیگر جریانی جهانی در سینما ایجاد می کنند که آن را موج نئورئالیسم ایتالیا می نامند.

همه این فیلمسازان که تربیت شده بودند تا روش های موسولینی را با هنر تبلیغات ترسیم و تبیین کنند، با ساختن فیلم های نئورئالیستی به رسوایی سیستم موسولینی دامن زدند و حتی فراتر از آن، جهان بینی جدیدی را بر هنر سینما افزودند. از سال 1945 تا 1948 حدود 15 فیلمساز چهل فیلم سینمایی را که به نئورئالیسم ایتالیا مشهور است و بارزترین آنها دزد دچرخه اثر دسیکا است را آفریدند.

 
[ دوشنبه 8 آبان 1396 ] [ 01:43 ق.ظ ] [ h ch ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

https://www.instagram.com/aramestan_hadi
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فال حافظ