حدیث مفصل
مقالات و یادداشت های هادی حق پرست 
نویسندگان

مجموعه سریال به اصطلاح طنز(!) لیسانسه ها به کارگردانی سروش صحت، از شبکه سه سیما در حال پخش است. هرچه که در متن، قاب ها، بازی و محتوای سریال دقت می کنم، بیشتر خسته و به قول عوام حوصله ام سر می رود. سریالی که نه ما را سرگرم می کند، نه می خنداند، نه می گریاند و نه درسی به ما می دهد، نه رویکرد ی خاصی دارد، نه بازی دارد، نه متن و نه ایران است، نه اسلام و نه درد مردم و جوانان را می گوید، نه آینه ای از مشکلات امروز کشور و نه...!

اینکه چه هست و چه دغدغه ای دارد، باید فیلمساز بگوید، چون در خود اثر پیدا نیست و مصاحبه ای مفصل را می طلبد. اما فارغ از نکات فاقد مثبت، نکات منفی سریال هم لمپنیسم، پوچ گرایی، الافی و بی هدفی، بی قصه و داستان، غیرمنسجم، همراه با لودگی و بی نمکی، شلخته و هیچ ساحتی بود که بیش از هر چیز نشان از ذهن پریشان و مالیخولیایی نویسندگان و کارگردان دارد. کارگردان سریال که آثار بلند دیگری هم درتلویزیون تولید کرده است، و آنان هم مخاطب چندانی نداشت و از همین دست آثار گیج الکی یا الکلی که هیچ پیام مشخصی نداشته است، در شبکه نسیم برنامه ای به نام کتاب باز دارد برای ترویج کتابخوانی! این سریال اما، درون و ذهن خالی یا جهل مرکب کارگردان را به ما نشان می دهد. نشان می دهد که سروش صحت تنها خواننده کتاب است و عادت به خواندن دارد. نام برنامه نیز از همینجا می آید: کتاب باز!

کتاب، خواندنی نیست، تامل و تفکر کردنی است. خواندن برای خواندن، فضیلت نیست، خواندن باید به همراه تفکر باشد تا آنچه خوانده می شود بر جان بنشیند و در آثار هنرمند و اندیشمند تجلی داشته باشد. اما از آثار آقای صحت پیداست که می تواند تا توهم دانستن داشته باشد، می خواند تا خوانده باشد و سرگرم باشد.

اما سوال مهم این است که مدیران و سیاستگذاران صداوسیما که در شرایط پرچالش و بحرانی امروز کشور در بعضی زمینه ها، با  در اختیار قراردادن بهترین ساعت تلویزیون به آقای صحت می خواد به کجا برسد؟
طبقه بندی: یاداشت های رسانه ای، 
برچسب ها: سروش صحت، لیسانسه ها، کتاب باز، تلویزیون،  
[ چهارشنبه 20 دی 1396 ] [ 11:27 ق.ظ ] [ h ch ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

https://www.instagram.com/aramestan_hadi
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فال حافظ