تبلیغات
حدیث مفصل

حدیث مفصل
مقالات و یادداشت های هادی حق پرست 
نویسندگان

تحلیل کوتاه بر منازعه میان ایران و عربستان

هادی حق پرست: ایران و عربستان از دیرباز دچار یک نگاه و رقابت در نسبت به همدیگر بودند. تا زمان سیاست دو ستونی آمریکا به منطقه نیز این نگاه حفظ و تقویت شده است. پس از انقلاب اسلامی و تغییر سیاست های ایران و عربستان همچنان نسبت به ایران نگران بوده و این نگرانی از سیاست خارجی به سیاست داخلی و تحریک شهروندان عربستانی توسط شعارهای انقلابی نیز کشیده و باعث اصلاحات تدریجی این کشور در عرصه داخلی شد.

اما این سطح از روابط تیره و منازعه گفتمانی تا به حال میان دو کشور تجربه نشده بود. علت این اوضاع هم یک مسئله، و آن جوهر سیاست، یعنی قدرت است، قدرت برتر منطقه. تا چند سال پیش وضعیت ایران و عربستان همکاری و رقابت بوده، اما امروز به دلیل نگرانی ها و عدم تفاهم ها در مسائل و حضور بین الملل دو کشور و همچنین تلاش های دوکشور در حوزه نظامی و تسلیحاتی باعث تبدیل شدن به یک منازعه سرد شده است. دو کشور احساس می کند که توازن قدرت میان آنها در حال تغییر  است و یکی از دیگر بیشتر و دارای جایگاه پایین یا بالاتری قرار گرفته است.

عربستان با شتاب به دنبال تاسیس تاسیسات انرژی هسته ای است. عربستان تلاش بسیاری برای به نتیجه رسیدن و حاصل نشدن برجام انجام داد. عربستان تلاس دارد در آسیای میان و شرقی با ایران و حضور و نفوذ ایران رقابت کند. عربستان از حضور ایران در سوریه، عراق و لبنان نگران است. توازن قدرت اساسا با نیات برتری جویانه برهم می ریزد، یعنی با نیت قدرت برتر یک کشور و آنچه که جنگ را به قول توسیدید غیرقابل اجتناب می کند، رشد قدرت یک کشور و ترس دیگری از قدرت اوست. در این شرایط یک کشوری چون عربستان، بقا خود را در خطر می بیند، چرا که قدرت پدیده ای نسبی است.طبقه بندی: سیاسی، 
برچسب ها: ایران، عربستان، درگیری، قدرت برتر،  
[ سه شنبه 28 فروردین 1397 ] [ 03:49 ق.ظ ] [ h ch ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

https://www.instagram.com/aramestan_hadi
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

فال حافظ